SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ w Krynicznie

sobota, 07 listopad 2015 17:11

Październik miesiącem patrona szkoły

20151019_131159.jpgPaździernik, to miesiąc szczególny w życiu szkoły. Jak wiemy  naszą   patronką jest  święta  Jadwiga Śląska.  Z  tego względu właśnie w październiku podejmowane były  różne  działania związane z tą niezwykłą  postacią. 
 Na korytarzach i w holu  można było podziwiać  portrety świętej  Jadwigi. W świetlicy powstała natomiast  wystawa  rzeźb i lalek przedstawiających świętą  lub jej męża – Henryka Brodatego. Pomysłowość  uczniów  była  nieograniczona.
Wystawa prezentowała  kukiełki wykonane z różnych materiałów: z masy solnej, lego, papieru, drewna itd.   Do każdej z wystaw prowadziły  „stopki świętej Jadwigi”, więc  trudno było przeoczyć  arcydzieła młodych artystów. W bibliotece gimnazjum natomiast  można było obejrzeć wystawę  książek i broszur związanych  ze św. Jadwigą.
 W połowie października  uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli  na  pieszą pielgrzymkę do Trzebnicy. Na wzór świętej Jadwigi, która dzieliła się  wszystkim, czym miała,  dzieci witały  pielgrzymów  w Krynicznie ciasteczkami i cukierkami. Natomiast  w Wysokim Kościele niektórzy z nauczycieli i pracowników naszej szkoły zaangażowali się w wolontariat i przygotowywali kanapki i ciepłe napoje dla strudzonych  podróżnych.   Pogoda, choć  mało słoneczna, nie zniechęciła nikogo do wędrówki.
To jednak nie koniec wyjazdów do grobu świętej Jadwigi.
21. października  klasy czwarte  wraz z wychowawczyniami i panią  od religii pojechały do Trzebnicy. Tam miały okazję  zwiedzić  bazylikę, przejść  się  małą  i dużą  ścieżką  św. Jadwigi i dowiedzieć się  więcej o życiu i losach  patronki szkoły. Fantastyczną  przewodniczką  była oczywiście  pani  Magdalena  Dardas. 
 Podsumowaniem działań był  Dzień  Patrona – uroczystość, na którą  przybył  m.in. wój gminy Wisznia  Mała  - pan  Jakub Bronowicki.  Podczas  imprezy, zaprezentowane zostały  utwory recytowane i śpiewane oraz scenki teatralne dotyczące  życia  świętej. Zabawnym elementem  uroczystości okazał się  pokaz mody średniowiecznej, w którym brali udział  nie tylko uczniowie, ale  i nauczyciele. 
Dzień Patrona  był  okazją  do wręczenia  orderów  dobroci, dla  tych, którzy nieustannie wspomagają  naszą szkołę. Ordery w postaci  stopek świętej Jadwigi otrzymali również  wolontariusze  ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum za zaangażowanie się w akcję  „Podziel się  posiłkiem”.
 Jak widać święta  Jadwiga inspiruje nas  do wielu działań i jest godnym wzorem do naśladowania. 
galeria zdjęć

Imieniny świętej Jadwigi Ślaskiej

Z okazji imienin naszej patronki, które obchodzimy 14.10.2016 r. (dzień śmierci Jadwigi Śląskiej), pani dyrektor oraz przewodniczący klas podarowali świętej kosz jesiennych kwiatów. Bukiet został powieszony tuż obok pamiątkowej tablicy przy wejściu do szkoły.
galeria zdjęć

Piesza pielgrzymka do grobu św. Jadwigi

15. października 2016 r. odbyła się piesza pielgrzymka do grobu św. Jadwigi- patronki szkoły. Udział w niej wzięli również uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Krynicznie.
galeria zdjęć