Sobota, 27 kwietnia 2024 r.

Konkurs na wykonanie Kalendarza Adwentowego z języka niemieckiego

bloomingville-kalendarz-adwentowy-richie__114898_e3b2c92-s2500x2500.jpgW naszej szkole uczniowie uczący się języka niemieckiego (klasy 7 i 8) wzięli udział w konkursie  na wykonanie Kalendarza Adwentowego. Kalendarz adwentowy ma wyjątkową historię i może wprowadzić magiczny nastrój przed świętami. To dodatkowy element, który pomaga przygotować siebie i rodzinę do świąt.Tradycja wywodzi się z Niemiec. Początki kalendarza adwentowego sięgają podobno 1851 roku. Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe pojawiły się w 1902 r. w Hamburgu. Z powstaniem słodkiego kalendarza adwentowego wiąże się historia pewnego drukarza Gerharda Langa. Jako mały chłopiec nie mógł się doczekać Wigilii. Ciągle zamęczał mamę pytaniami: _„kiedy?, czy to już dziś?"_. Zniecierpliwiona mama narysowała na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich „Wibele"- rodzaj podłużnych biszkoptów. Mały Gerhard mógł zjadać jedno ciastko każdego dnia. Kiedy dorósł, w 1930 r., rozpoczął produkcję kalendarzy z czekoladkami w środku. Nasi uczniowie w okienkach ukryli słówka- będące życzeniami na każdy dzień. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się olbrzymią kreatywnością. Pięknie wykonane prace i listy słówek przerosły oczekiwania. Trudno wyłonić zwycięzców :) dlatego przyznane zostały 3 pierwsze miejsca oraz 3 wyróżnienia. Dyplomy otrzymują: Nadia Kurzawa z klasy 7a, Julia Brykarz z klasy 8 oraz Kinga Malec z klasy 7b, wyróżnienie otrzymują: Magdalena Gębarowska z klasy 7a, Maja Horbacz z klasy 7a oraz Aleksander Klin z klasy 8. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego. Nauczycielka j. niemieckiego ; Małgorzata Masłowska - galeria zdjęć.